Northeast Division AFS

Previous Recipients

Dwight A. Webster Memorial Award

Year
1978
1979
1980
1981
1982
1983

1984
1985
1986
1987
1988
1989
1990
1991
1992
1993
1994
1995
1996

Recipient
David Haskell
Dwight A. Webster
Lyle M. Thorpe
Alfred W. Eipper
Keith A. Havey
Frank A. Rigler
John Forney
Keen Buss
Robert Jones
William A. Flick
Kendall Warner
Irwin R. Alperin
William C. Leggett
Edwin l. Cooper
William A. Pearce
Terrence A. Haines
Allen E. Peterson
Delano R. Graff
Stephen G. Rideout

Year
1997
1998
1999
2000
2001
2002
2003
2004
2005
2006
2007
2008
2009
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
Recipient
John R. Moring
Vaughn C. Anthony
John G. Boreman
Robert F. Carline
Edward Mills
Michael P. Sissenwine
Angelo lncerpi
Saul B. Saila
Kenneth L. Beal
Barbara A. Knuth
Kenneth Sherman
Boyd E. Kynard
Carolyn A. Griswold
Victor Crecco
Steven A. Murawski
Thomas B. Hoff
Joan Trial
Brian Rothschild
Donna Parrish
Ron Essig

President’s Award

Year
1993
1994
1995
1996
1997
1998
1999
2000
2001
2002
2003
2004
Recipient
Gordon Trembley
Kendall Warner
Charles F. Thoits
None
None
None
Leigh Bridges
None
Linda Bireley
None
None
Michael J. Fogarty
Year
2005
2006
2007
2008
2009
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
Recipient
Kenneth l. Beal
None
None
None
None
Forest Bonney
None
None
Stephen Perry
Alan Libby
Paul Perra
Steve Gephard

Meritorious Service Award

Year
2000
2001
2002
2003
2004
2005
2006
2007
2008
Recipient
Carolyn A. Griswold
Neil Ringler
None
Robert M. Neumann
Robert J. Sousa
Stephen G. Rideout
None
Douglas Stang
None
Year
2009
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
Recipient
None
Roy W. Miller
None
None
None
Michele Dionne
Greg Kozlowski

Special Achievement Award

Year
2000
2001

2002
2003
2003
2004
2005
2006
2007

Recipient
Richard Sisson
Richard St. Pierre
Michael L. Hendricks
Stephen Gephard
Grace Klein-MacPhee
Bruce B. Collette
Daniel F. Schick
None
None
None
Year
2008
2009
2010

2011
2012
2013
2014
2015
2016

Recipient
None
Kenneth Sprankle
Diadromous Fisheries Conference Committee
None
None
None
None
None